PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 2 "POD TOPOLĄ" W BARLINKU
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA

WIZYTA W  EUROPEJSKIM CENTRUM SPOTKAŃ I MUZEUM REGIONALNYM W BARLINKU

 

                         Realizując Innowację pedagogiczną „Zaczytani” grupy starsze 5 i 6 latki odwiedziły Europejskie Centrum Spotkań.

Od październiku 2023 roku odbywały się zajęcia  w Galerii Artystycznej Romany Kaszczyc, miejscowej postaci znanej z malarstwa i ceramiki. Dzieci zaznajomiły się z twórczością poetki i artystki barlineckiej, obejrzały prace ceramiki unikatowej, malarstwa oraz rysunku. Romana Kaszczyc jest również autorką książek takich jak: „Legendy i baśnie z Barlinka i okolic”, „ Kiedy kruk był biały”, „Baśń o Królowej Puszczy Barlineckiej”, „Barlinecka Niezapominajkowa Legenda” oraz wiele innych. Przedszkolaki z uwagą i ciekawością wzięły udział w wydarzeniu. Celem zajęć było popularyzowanie twórczości rodzimej mieszkanki Barlinka oraz obcowanie dzieci  z kulturą.

 Od stycznia br odbyły się  zajęcia, w których wzięły udział dzieci 4,5 i 6 - letnie w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Zapoznane zostały  z legendą R. Kaszczyc „Jezioro Barlineckie”

    Nasze przedszkolaki poszerzały wiedzę o twórczości Romany Kaszczyc. Zaznajomiły się z legendą „Jezioro Barlineckie”. Dzieci wysłuchały przypowieści przedstawionej przez  Panie  z muzeum, a następnie aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Odegrały wzorowo rolę ludzi opisanych w legendzie. Dzięki udziałowi w inscenizacji, legenda na długo zagości w ich pamięci.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

 

 

    INNOWACJA CZYTELNICZA 

 

           „LAS I JEGO MIESZKAŃCY W CZTERECH PORACH ROKU – ZIMA”

 

 

      Cykl zajęć czytelniczo-przyrodniczych „Las i jego mieszkańcy w czterech porach roku – zima” prowadzony przez panią Magdę Bibro, rozpoczął się 12 lutego 2024 roku. Celem zajęć jest pokazanie dzieciom książki jako źródła wiedzy przyrodniczej oraz utrwalenie i poszerzenie wiadomości o lesie, jego darach i mieszkańcach. Po jesiennej serii zajęć, zimowa edycja korzysta z kilku książek, w tym „Rok w lesie” E. Dziubak, oferując pięknie ilustrowane wprowadzenie do życia polskiego lasu dla najmłodszych. Tego rodzaju zajęcia, łącząc teorię z praktyką, sprzyjają naukowemu zrozumieniu świata przyrody. Zajęcia zimowe skupiają się na szczegółach dotyczących życia lasu w okresie zimowym. Pani Magda przybliża dzieciom, jak zmienia się las wraz z nadejściem chłodów, jakie zwierzęta pozostają aktywne, a które zapadają w sen zimowy. Dzieci uczą się również, jakie znaczenie dla ekosystemu lasu mają zimowe warunki pogodowe, jak śnieg wpływa na życie roślin i zwierząt. Prócz lektur, zajęcia obejmują również elementy praktyczne, takie jak przygotowywanie pokarmu dla ptaków czy odbijanie śladów wybranych zwierząt. Takie podejście ma na celu nie tylko edukację, ale również rozbudzenie w dzieciach ciekawości świata przyrody i odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

 

 

WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ

W BARLINECKIM OŚRODKU KULTURY ,,PANORAMA”

 

            Współpraca z Biblioteką Publiczną w Barlinku to jedno z wielu zadań jakie realizowane są w ramach  Innowacji Czytelniczej ,,Zaczytani”.
W pierwszym półroczu nawiązany został kontakt z panią Alicją Stadnik, która co tydzień  każdą grupę wprowadzała w świat baśni i bajek pisarzy europejskich.

         Każde spotkanie było dla dzieci bardzo atrakcyjne. Ogromne wrażenie wywarło  na przedszkolakach przedstawienie  „ O wilku i siedmiu koźlątkach” w wykonaniu p. A. Stadnik, p. A. Adamiok  i S. Smoły. Dzieci aktywnie w nim uczestniczyły, odgrywając rolę koźlątek.   
W grudniu tematyka czytanych bajek opierała się  i wprowadzała   dzieci w magię świąt Bożego Narodzenia.       

         Czytanie jest ważnym elementem w rozwoju dziecka – wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, pomaga dzieciom w przyswajaniu treści, a atmosfera biblioteki bardzo temu sprzyja.

 W drugim półroczu w ramach innowacji współpraca z biblioteką będzie kontynuowana.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała.

Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postaci sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.

Z tej okazji, dzieci ze wszystkich grup PM nr2 w Barlinku wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach, słuchały bajek czytanych przez zaproszonych gości, członków rodzin, czy absolwenta przedszkola. Natomiast cała społeczność naszego przedszkola wysłuchała bajkę „O rybaku i złotej rybce”. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania ze znajomości treści bajki.

 

Na zakończenie dnia dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

W bieżącym roku nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną ZACZYTANI .

 

Czytanie dziecku to jeden z największych podarunków, jakie możemy mu ofiarować. Jest bardzo skutecznym, a zarazem przyjemnym sposobem na rozwijanie wewnętrznych zasobów każdego małego człowieka. Książka to niewyczerpane źródło wrażeń, przeżyć, wiedzy i wzruszeń. Uczy mowy ojczystej, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, zainteresowania. Pomaga dzieciom w przyswajaniu pewnych treści. Poprzez utwory literackie dziecko uczy się rozumieć świat, dostrzegać i cenić ważne wartości społeczne. Pomaga kształtować pozytywne cechy charakteru: przyjaźń, opiekuńczość, wrażliwość, tolerancję. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat rozbudzać u dzieci zapał i zamiłowanie do książek. Pierwsze lata edukacji to okres pierwszych fascynacji i nawyków czytelniczych, a zarazem podatności na odbiór literatury dziecięcej. Przygotowanie dzieci do umiejętności dokonywania dobrych i mądrych wyborów spoczywa na dorosłych : rodzicach i nauczycielach. Jeśli jako przedszkole podejmiemy działania propagujące idee czytelnictwa wśród dzieci i rodziców, to istnieje duża szansa, że tym samym książka będzie barwnym mostem zbliżającym do siebie wychowawców , dzieci i ich opiekunów.

 

Inspiracją do opracowania i wdrożenia innowacji była chęć umożliwienia częstego, bezpośredniego kontaktu z literaturą, ukazania czytania jako coś atrakcyjnego, fascynującego. Innowacja opiera się na współpracy ze wszystkimi środowiskami wychowawczymi, w których dzieci funkcjonują, a więc nie tylko przedszkola. Stąd pomysł na zaproszenie także rodziców, dziadków, opiekunów czy osób z najbliższego otoczenia dzieci, by wspólnymi siłami rozwijać u naszych wychowanków zainteresowania czytelnictwem, książką. Zaproszenie Ich do „przedszkolnego świata”, pozwoli cieszyć się wzajemną obecnością i będzie elementem integrującym naszą, małą miejscową społeczność.

 

Poniżej prezentujemy schemat JAK CZYTAĆ DZIECKU?

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ZACZYTANI”

W naszym przedszkolu odbyło się czytanie bajek dzieciom. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, która urodziła się 29.09.1882 roku.

Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Czytanie na głos od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata. Bardzo cenny jest czas poświęcony na czytanie w czasie którego wzmacniają się więzi rodzinne.

W naszym przedszkolu zaangażowali się wszyscy pracownicy, nie tylko nauczyciele. Przedszkolaki słuchały bajek pt. ,,Szewczyk Dratewka”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, ,,Dwie Dorotki” z podziałem na role. Ze względu na korzyści jakie wynikają z czytania dziecku to święto każdego dnia - wystarczy 20 minut głośnego czytania.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

OGÓLNOPOLSKI  PROJEKT CZYTELNICZY 

                  „BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA”

         14 września 2023r. w grupie „Krasnale” (5-latki) odbyło się spotkanie i warsztat typograficzny prowadzony przez autora książek dla dzieci p. Łukasza Dębskiego.

Spotkanie z zaproszonym gościem rozpoczęło w naszym przedszkolu realizację ogólnopolskiego projektu „ Biblioteka Przedszkolaka”, realizowanego przez Fundację Burza Mózgów pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jednym z celów kampanii jest rozwijanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych, promowanie czytania generacyjnego oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów.

         Nasza placówka otrzymała kuferek z 11 książkami wybranymi przez radę programową Festiwalu Literatury dla Dzieci. Lista tytułów obejmuje nowości wydawnicze oraz klasykę w atrakcyjnych wizualnie wydaniach.

         Dołączono materiały graficzne i pomoce do przeprowadzenia kolejnych spotkań czytelniczych. Projekt będzie kontynuowany przez kolejne trzy miesiące, a kuferek „Biblioteka Przedszkolaka” odkryje przed nami jeszcze wiele czytelniczych tajemnic.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

Data dodania: 2017-01-12 21:28:31
Data edycji: 2024-02-29 08:17:53
Ilość wyświetleń: 1476

"Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu"

Robert Fulghum
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej