PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 2 "POD TOPOLĄ" W BARLINKU
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA

PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI - PRACOWNICY DZIECIOM

 

                   Dzień Dziecka w naszym przedszkolu obchodzony jest bardzo wesoło i hucznie. Podsumowując święto dzieci - 04 czerwca panie z naszego przedszkola już kolejny raz przygotowały przedstawienie dla dzieci pod tytułem „Jaś i Małgosia w niebezpieczeństwie”. Oprócz tytułowych bohaterów byli też  Czerwony Kapturek, Baba Jaga, Kot, Gapa, kierowcy aut, policjanci, piosenkarka i inni bohaterowie, którzy troszczą się o bezpieczeństwo dzieci.  Zbliżają się wakacje, a tematem przewodnim przedstawienia było właśnie BEZPIECZEŃSTWO PODCZS WAKACJI, o czym wszyscy doskonale pamiętamy. Dekoracja, stroje, rekwizyty bohaterów, wiersze i piosenki wprowadziły dzieci w świat bajki, z której wypływa pouczający morał - bezpieczeństwo.

Po przedstawieniu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”,  dzieci z poszczególnych grup otrzymały nagrody.

Czyścioszki- Blanka Żołędziejewska

Żabki- Nela Kędziora

Misie Uszatki- Zuzanna Hinc

Leśna Gromada- Zuzanna Szubka

Motylki- Maja Radecka

Krasnale- Pola Grzybowska

Kotki- Gabriel Gołąb

Kosmonauci- Mikołaj Nowicki

Biedronki- Julia Dąbrowska

Mądre Sówki- Jan Gąsiorowski

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Niezapominajki - to są kwiaty z bajki....

 

 

15 maja –przedszkolny plac zamienił się w przestrzeń czytelniczą. Dzieci na kocykach, miały możliwość wysłuchania bajek czytanych przez zaproszonych rodziców. Tym razem były to: bajka pt.: „ Wróżka Niezapominajka” oraz  „ Barlinecka Niezapominajkowa Legenda” autorstwa Romany Kaszczyc. Utwory te uświetniły obchodzony w naszym przedszkolu Dzień Niezapominajki. Dzięki nim, przedszkolaki dowiedziały się, że celem ogólnopolskiego święta jest promowanie walorów przyrody, jej ochrona, a także zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu i pamięci o innych ludziach.

 

 Czas spędzony z rodzicem na wspólnym czytaniu i wspólnej zabawie sprawił naszym podopiecznym wiele radości.

 

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Jak co roku 23 IV w naszym przedszkolu odbyły się obchody

ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

W tym dniu dzieci miały okazję dowiedzieć się jak powstaje książka, zapoznać się z zasadami korzystania z książek, a przede wszystkim zaprezentować swoje ulubione pozycje książkowe, po które najchętniej sięgają.

         Uroczystość tę uświetniła swoją obecnością pani Jolanta Karasińska –poetka, autorka utworów dla dzieci i dorosłych. Podczas spotkania  przybliżyła małym czytelnikom swoją twórczość, opowiadała w jaki sposób powstają jej książki, skąd czerpie pomysły do pisania wierszy. Następnie zaprezentowała kilka swoich utworów. Dzieci słuchały  z zainteresowaniem oraz żywo reagowały na jej słowo.              

Na zakończenie przedszkolaki podziękowały za spotkanie i zaprosiły p. Jolantę do naszej przedszkolnej biblioteki, na półkach której znaleźć można tomiki wierszy naszej lokalnej autorki: Jak kropelki”, "Tęczowe nutki”, „Witaj łąko”,
 „Podwórkowe opowieści”, „Kolorowe miesiące”.

         Spotkanie autorskie to wspaniała  okazja, by pokazać, że czytanie jest fascynujące. To pierwszy krok do rozwoju zainteresowań czytelniczych dzieci, które być może już na długie lata „zarażą się” czytaniem  i odnajdą w literaturze to co piękne i cenne.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

 

WIZYTA W  EUROPEJSKIM CENTRUM SPOTKAŃ I MUZEUM REGIONALNYM W BARLINKU

 

                         Realizując Innowację pedagogiczną „Zaczytani” grupy starsze 5 i 6 latki odwiedziły Europejskie Centrum Spotkań.

Od październiku 2023 roku odbywały się zajęcia  w Galerii Artystycznej Romany Kaszczyc, miejscowej postaci znanej z malarstwa i ceramiki. Dzieci zaznajomiły się z twórczością poetki i artystki barlineckiej, obejrzały prace ceramiki unikatowej, malarstwa oraz rysunku. Romana Kaszczyc jest również autorką książek takich jak: „Legendy i baśnie z Barlinka i okolic”, „ Kiedy kruk był biały”, „Baśń o Królowej Puszczy Barlineckiej”, „Barlinecka Niezapominajkowa Legenda” oraz wiele innych. Przedszkolaki z uwagą i ciekawością wzięły udział w wydarzeniu. Celem zajęć było popularyzowanie twórczości rodzimej mieszkanki Barlinka oraz obcowanie dzieci  z kulturą.

 Od stycznia br odbyły się  zajęcia, w których wzięły udział dzieci 4,5 i 6 - letnie w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Zapoznane zostały  z legendą R. Kaszczyc „Jezioro Barlineckie”

    Nasze przedszkolaki poszerzały wiedzę o twórczości Romany Kaszczyc. Zaznajomiły się z legendą „Jezioro Barlineckie”. Dzieci wysłuchały przypowieści przedstawionej przez  Panie  z muzeum, a następnie aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Odegrały wzorowo rolę ludzi opisanych w legendzie. Dzięki udziałowi w inscenizacji, legenda na długo zagości w ich pamięci.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

 

 

    INNOWACJA CZYTELNICZA 

 

           „LAS I JEGO MIESZKAŃCY W CZTERECH PORACH ROKU – ZIMA”

 

 

      Cykl zajęć czytelniczo-przyrodniczych „Las i jego mieszkańcy w czterech porach roku – zima” prowadzony przez panią Magdę Bibro, rozpoczął się 12 lutego 2024 roku. Celem zajęć jest pokazanie dzieciom książki jako źródła wiedzy przyrodniczej oraz utrwalenie i poszerzenie wiadomości o lesie, jego darach i mieszkańcach. Po jesiennej serii zajęć, zimowa edycja korzysta z kilku książek, w tym „Rok w lesie” E. Dziubak, oferując pięknie ilustrowane wprowadzenie do życia polskiego lasu dla najmłodszych. Tego rodzaju zajęcia, łącząc teorię z praktyką, sprzyjają naukowemu zrozumieniu świata przyrody. Zajęcia zimowe skupiają się na szczegółach dotyczących życia lasu w okresie zimowym. Pani Magda przybliża dzieciom, jak zmienia się las wraz z nadejściem chłodów, jakie zwierzęta pozostają aktywne, a które zapadają w sen zimowy. Dzieci uczą się również, jakie znaczenie dla ekosystemu lasu mają zimowe warunki pogodowe, jak śnieg wpływa na życie roślin i zwierząt. Prócz lektur, zajęcia obejmują również elementy praktyczne, takie jak przygotowywanie pokarmu dla ptaków czy odbijanie śladów wybranych zwierząt. Takie podejście ma na celu nie tylko edukację, ale również rozbudzenie w dzieciach ciekawości świata przyrody i odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

 

 

WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ

W BARLINECKIM OŚRODKU KULTURY ,,PANORAMA”

 

            Współpraca z Biblioteką Publiczną w Barlinku to jedno z wielu zadań jakie realizowane są w ramach  Innowacji Czytelniczej ,,Zaczytani”.
W pierwszym półroczu nawiązany został kontakt z panią Alicją Stadnik, która co tydzień  każdą grupę wprowadzała w świat baśni i bajek pisarzy europejskich.

         Każde spotkanie było dla dzieci bardzo atrakcyjne. Ogromne wrażenie wywarło  na przedszkolakach przedstawienie  „ O wilku i siedmiu koźlątkach” w wykonaniu p. A. Stadnik, p. A. Adamiok  i S. Smoły. Dzieci aktywnie w nim uczestniczyły, odgrywając rolę koźlątek.   
W grudniu tematyka czytanych bajek opierała się  i wprowadzała   dzieci w magię świąt Bożego Narodzenia.       

         Czytanie jest ważnym elementem w rozwoju dziecka – wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, pomaga dzieciom w przyswajaniu treści, a atmosfera biblioteki bardzo temu sprzyja.

 W drugim półroczu w ramach innowacji współpraca z biblioteką będzie kontynuowana.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała.

Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postaci sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.

Z tej okazji, dzieci ze wszystkich grup PM nr2 w Barlinku wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach, słuchały bajek czytanych przez zaproszonych gości, członków rodzin, czy absolwenta przedszkola. Natomiast cała społeczność naszego przedszkola wysłuchała bajkę „O rybaku i złotej rybce”. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania ze znajomości treści bajki.

 

Na zakończenie dnia dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

W bieżącym roku nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną ZACZYTANI .

 

Czytanie dziecku to jeden z największych podarunków, jakie możemy mu ofiarować. Jest bardzo skutecznym, a zarazem przyjemnym sposobem na rozwijanie wewnętrznych zasobów każdego małego człowieka. Książka to niewyczerpane źródło wrażeń, przeżyć, wiedzy i wzruszeń. Uczy mowy ojczystej, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, zainteresowania. Pomaga dzieciom w przyswajaniu pewnych treści. Poprzez utwory literackie dziecko uczy się rozumieć świat, dostrzegać i cenić ważne wartości społeczne. Pomaga kształtować pozytywne cechy charakteru: przyjaźń, opiekuńczość, wrażliwość, tolerancję. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat rozbudzać u dzieci zapał i zamiłowanie do książek. Pierwsze lata edukacji to okres pierwszych fascynacji i nawyków czytelniczych, a zarazem podatności na odbiór literatury dziecięcej. Przygotowanie dzieci do umiejętności dokonywania dobrych i mądrych wyborów spoczywa na dorosłych : rodzicach i nauczycielach. Jeśli jako przedszkole podejmiemy działania propagujące idee czytelnictwa wśród dzieci i rodziców, to istnieje duża szansa, że tym samym książka będzie barwnym mostem zbliżającym do siebie wychowawców , dzieci i ich opiekunów.

 

Inspiracją do opracowania i wdrożenia innowacji była chęć umożliwienia częstego, bezpośredniego kontaktu z literaturą, ukazania czytania jako coś atrakcyjnego, fascynującego. Innowacja opiera się na współpracy ze wszystkimi środowiskami wychowawczymi, w których dzieci funkcjonują, a więc nie tylko przedszkola. Stąd pomysł na zaproszenie także rodziców, dziadków, opiekunów czy osób z najbliższego otoczenia dzieci, by wspólnymi siłami rozwijać u naszych wychowanków zainteresowania czytelnictwem, książką. Zaproszenie Ich do „przedszkolnego świata”, pozwoli cieszyć się wzajemną obecnością i będzie elementem integrującym naszą, małą miejscową społeczność.

 

Poniżej prezentujemy schemat JAK CZYTAĆ DZIECKU?

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ZACZYTANI”

W naszym przedszkolu odbyło się czytanie bajek dzieciom. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, która urodziła się 29.09.1882 roku.

Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Czytanie na głos od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata. Bardzo cenny jest czas poświęcony na czytanie w czasie którego wzmacniają się więzi rodzinne.

W naszym przedszkolu zaangażowali się wszyscy pracownicy, nie tylko nauczyciele. Przedszkolaki słuchały bajek pt. ,,Szewczyk Dratewka”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, ,,Dwie Dorotki” z podziałem na role. Ze względu na korzyści jakie wynikają z czytania dziecku to święto każdego dnia - wystarczy 20 minut głośnego czytania.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

OGÓLNOPOLSKI  PROJEKT CZYTELNICZY 

                  „BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA”

         14 września 2023r. w grupie „Krasnale” (5-latki) odbyło się spotkanie i warsztat typograficzny prowadzony przez autora książek dla dzieci p. Łukasza Dębskiego.

Spotkanie z zaproszonym gościem rozpoczęło w naszym przedszkolu realizację ogólnopolskiego projektu „ Biblioteka Przedszkolaka”, realizowanego przez Fundację Burza Mózgów pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jednym z celów kampanii jest rozwijanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych, promowanie czytania generacyjnego oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów.

         Nasza placówka otrzymała kuferek z 11 książkami wybranymi przez radę programową Festiwalu Literatury dla Dzieci. Lista tytułów obejmuje nowości wydawnicze oraz klasykę w atrakcyjnych wizualnie wydaniach.

         Dołączono materiały graficzne i pomoce do przeprowadzenia kolejnych spotkań czytelniczych. Projekt będzie kontynuowany przez kolejne trzy miesiące, a kuferek „Biblioteka Przedszkolaka” odkryje przed nami jeszcze wiele czytelniczych tajemnic.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

Data dodania: 2017-01-12 21:28:31
Data edycji: 2024-06-05 09:04:34
Ilość wyświetleń: 1703

"Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu"

Robert Fulghum
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej